Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice.

Eroticon 2007

16. června 2007 v 17:02 | Jana Dvořáčková |  Reportáže

Již pátý ročník Eroticonu, tedy akce zaměřené na erotiku a sex ve sci-fi a fantasy se konal 25. března 2007 v žižkovském Jet Clubu.
Prostory byly malé, jeden by řekl, že pro tuto akci přímo příhodné. Mě osobně to tam připomínalo jistou středověkou krčmu na Malé Straně, kde bylo sice ještě méně místa, ale i tam to mělo jisté tajemně magické kouzlo. K erotice má magie velmi blízko a i ta con samozřejmě provázela.
Zahájení celé akce proběhlo v deset dopoledne. Těšit jsme se měli například na vyprávění o ženách v životě Julese Vernea a Karla Hynka Máchy. Nechyběla ani exkurse do budoucnosti i současnosti erotiky a sexu, či magický pohled na věc s několika radami, jak si přivolat životní lásku, nebo jak sex patřičně ozvláštnit.
Mezi hosty nechyběly například spisovatelky Františka Vrbenská, Ivana Kuglerová, nebo Petra Neomilnerová, Zdeněk Rampas, Jitka Splitková a další.
Usadila jsem se až dozadu, na jednu z pohodlných sedaček, kde jsem později málem usnula (ne snad pod vlivem přednášek, ale čistě lidské únavy) a rozhodla se, že tam strávím celý den (nebo alespoň jeho velkou část).
Ve čtvrt na jedenáct se rozjela zajímavá přednáška o sci-fi a fantasy malířích. Obrazy spoře oděných žen v náručích podivných monster se střídaly jeden za druhým a musím říct, že (bude to asi tím, že konkrétní malíře neznám) tam nebylo nic, co by se mi vyloženě nelíbilo. Ono proč ne, ženy, jímž to nejdůležitější zakrývá jen důmyslná zbroj, v ruce se zbraní, u které se šťoural musí zamyslet, jak ji vůbec unesou, prostě do žánru patří.
Dál následovaly přednášky dvě, a to Erotika trochu jinak Martina Coma a Ženy v životě Julese Vernea Lukáše Doubravy. Z nich jsem pochytila jen střípky, neboť jsem se trochu zapovídala.
Následovala pauza na oběd a po ní již čtení Zdeňka Rampase, aneb Sex a erotika v české sci-fi a fantasy. Vyslechly jsme krátké úryvky z knihy Jana Weisse, od nějž pravděpodobně znáte Zrcadlo, které se opožďuje, ze kterého pocházel jeden, snad možná trochu tajemně důmyslný erotický obraz jednoho večírku. Dále padla zmínka o jeho další knize, a sice o Domu o tisíci patrech.
I Ludvík Souček uměl zajímavě podat erotiku. Musela jsem si jen povzdechnout nad tím, jak ona z mého pohledu starší generace autorů uměla krásně pracovat s naší mateřštinou. To, jak píší leckteří dnešní spisovatelé je jen slabý odvar toho, jak okázale oni uměli pracovat se slovy.
Asi nejvíce na mě zapůsobil úryvek z prvního dílu Valhaly Františka Novotného, z něhož jsem se dozvěděla, jak to chodí, když si Valkýra přijde pro duši bojovníka. Velmi barvitě a detailně popsán osud hrdiny, byl vážně poutavý.
Intimního Máchu Martiny Bitnerové jsem opět zčásti propovídala z kolektivem na sedačce v rohu. V přednášce šlo o pohled na vztahy, život a dílo tohoto českého romantika, na jeho náhled na ženy, v němž se mnoho nelišil od názorů dnešních mladých mužů.
Následoval Sex v budoucnosti Jitky Splitkové, která nastínila pro mě snad trochu nepřijatelný obraz kontroly a absence soukromí. Tedy alespoň to jsem si z toho odnesla, neboť nadešel naprosto nečekaný čas pro jarní únavu. Za to se omlouvám.
Zato u další přednášky bych nedokázala pospávat ani omylem. Čarodějky Františka Vrbenská a Petra Neomilnerová nám představily pár magických triků na získání protějšku a obohacení vztahu. On už samotný název přednášky Osvědčené, extravagantní a svůdné! Magické recepty na přivolání/zapuzení lásky, mluvil za vše.
Čarovat se dá opravdu se vším, od svící (určitých konkrétních barev), přes provázky - vázání uzlíků a odříkávání formulek, plus zapojením fantazie k upevnění kouzla, až po rituál nad toaletní mísou sloužící k poznání tváře svého budoucího milého.
Po rozverném odpoledni přišla Ivana Kuglerová, která nás trochu zchladila přednáškou o pedofilech.
V místnosti vedle (tedy u fotbálku) se konal výtvarný workshop a mezi některými oblíbený bodypainting.
Divadelní představení Jakuba D. Kočího bylo poslední částí programu Eroticonu, ze které jsem viděla alespoň začátek.
V části, které jsem se už neúčastnila, neboť jsem spěchala na skoro poslední autobus domů, měla podle programu vystoupit česká skupina Hakka Muggies se svým repertoárem středověké a kytarové hudby.
Dále se losovala tombola a skutečně skvostné erotické ceny, mezi nimiž nechyběly například knihy, ale také různé erotické pomůcky, CD, či spodní prádlo.
Příští rok, právě proto, že oslava pátého výročí byla spíš taková komorní, bychom se měli těšit na něco většího.
Tak to jsem zvědavá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama