Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice.

Rinceoiri a Jana Šouflová v Příbrami

16. června 2007 v 16:55 | Jana Dvořáčková |  Reportáže

Dne 26. ledna 2007 od osmi zhruba do desíti hodin večer se v Příbramském divadle Antonína Dvořáka konalo v pořadí již druhé vystoupení Rinceoiri - české skupiny irského tance a stepu (první proběhlo zhruba před rokem). I letos přijeli do Příbramě díky společnosti Andante, která zastupuje české umělce v rámci pořádání koncertů a festivalů v zemích Evropské unie.
Několik otázek na majitelku společnosti Ivu Klusalovou, která mimochodem vše výborně zorganizovala, měli i redaktoři Příbramského deníku z jejichž stránek jsem se bohužel o skupině dozvěděla nejvíce, protože oficiální stránky skupiny www.rinceoiri.cz, nefungují.

Všech takřka pět set lístků na představení bylo beznadějně rozebráno už na přelomu roku. Měla jsem štěstí a stihla si zakoupit dva do čtvrté řady na balkón, odkud bylo nádherně vidět. Nejprve jsem měla strach, že mi výhled zacloní nějaký vysoký neurvalec, který nebude reagovat na moje prosby o trochu prostoru. To se mi ostatně stává v kině. Tady se naštěstí nic takového nestalo. Na druhou stranu kdyby ano, mohla bych se alespoň zaposlouchat do hudby, kterou jsem si zamilovala. Musela jsem se obdivovat vytrvalosti tanečníků. Detaily jejich tanečních kreací se kolikrát nedaly stíhat.
Jak už bylo řečeno, večer se nesl ve znamení irských tanců. Doprovázely ho ale také příjemně nostalgické hudební vložky harfenistky, spisovatelky a malířky Jany Šouflové, kterou jsem měla možnost především slyšet například na Taurconu 2005 v Nymburce, Taurconu/Parconu 2006 v Neratovicích, nebo na Tolkienconu 2007 v Praze. Určitě si nenechám ujít její další vystoupení, jakožto i vystoupení Rinceoiri, kteří k nám, doufám opět zavítají.
I přes mrazivé počasí venku, hřálo mě na duši, že jsem do divadla šla. Určitě ne naposledy.
Pokud byste snad zatoužili po tom přidat se, naučit se byť jen základy, nebo prostě jen pobýt s lidmi, kteří se irským tancům věnují, je tady Rinceoiri každoročně pořádaná Letní škola irských tanců, kam může přijít i naprostý začátečník a něco se naučit, dozvědět...
Tak doufám, že další a další vystoupení Rinceoiri, bude doprovázet hojná návštěvnost, prima atmosféra a zájem.
Díky za krásný zážitek.
Jana Dvořáčková
Několik dalších odkazů:
Největší české stránky o Irsku:
Pozvánka: Deset let irského tance v České republice
Stránky Jany Šouflové:
Bratrstvo Keltů:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama