Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice.

Stříbrná bula 2006

16. června 2007 v 16:36 | Jana Dvořáčková |  Reportáže

Stříbrná bula jest soutěž relativně mladá., neboť letos (2007) postoupil do druhé fáze dvouletého běhu teprve čtvrtý ročník vydáním čtvrté sbírky básní Pár střípků 2007. Do nových Střípků bylo vybráno 76 děl od 44 autorů z celkových 210 od 71 přispěvovatelů. Zájem o soutěž neustále a potěšeně roste, rok nazpět proběhl výběr jen z 91 básní od 35 autorů! Aby se umožnila čtenářům při "porotcování" co největší nestrannost, tradičně nenesou básně jméno autora, ani věkové označení skupiny. Záleží jen na čtenářích, jaké básně dojdou ocenění.

Ročenku lze mj. získat v knihkupectví U Stříbrného groše v Kutné Hoře či objednat na el. adrese: vzdorospolek@centrum.cz za lidových 45,- Kč.

Zároveň je už od března 2007 vyhlášen sběr básní do pátého ročníku, takže vy všichni profesionálové i amatéři, kdož pokoušíte veršotepecké umění, neváhejte a přispějte svou tvorbou. Representovat bude vás samotné a současně i soudobou básnickou produkci.
Lekce z historie:

Pořadatelem setkání a organizátorem soutěže (počátek 2003) je literární sdružení Vzdorospolek, o němž, stejně tak jako o soutěži samotné, se více dozvíte na adrese:

Já sama se o této soutěži dozvěděla krátce před uzávěrkou minulého ročníku, tedy toho, u jehož vyhlášení vítězů jsem letos 27. dubna byla.
Slavnost se konala v Kutné Hoře, v krásných prostorách královského přijímacího sálu Vlašského dvora. Bylo tam chladno, ale příjemně.
Proč Stříbrná bula: bula značí v jazyce nemrtvých latiníků puchýř, bouli - a stříbrná je kvůli genetické vazbě soutěže na Kutnou Horu.
Celkové hodnocení čtvrtého ročníku: jasně patrný kvantitativní (víc básníků a jejich děl, množství hlasů) i kvalitativní (hezčí sborník, zodpovědnější sponzoři a zbrusu noví vzácní hosté z domova, ciziny i Prahy) oproti létům předchozím, doufejme, záhy projeví se i v nově zřízené kategorii autorů nad třicet let, která se ve třetím ukázala trochu nudná, přestože z ní nakonec vyšel celkový vítěz.
Junioři v tom třetím porazili seniory počtem svým i počtem svých nul - tedy děl s nezřídka dobrou odezvou u kritiky (letos se úlohy kata schopně ujala Hester), která seznámila všechny přítomné se svou stručnou a věcnou kritikou všech děl. Je smutné, že to, co se jí líbilo (a mě většinou také), vzbudilo u čtenářů/hlasujících dost malou odezvu. O čem to svědčí, to netuším, ale vzhledem k tomu, jak to dopadlo, si nemám nač stěžovat.

Léta minulá:
Tady je odkaz na vítěze předminulého ročníku, báseň Vlaďky Dvořáčkové (netuším, jestli nejsme příbuzné).
Mimochodem ve mě moc pozitivních pocitů nevzbudila, ale kdo říká, že záleží na mých pocitech. Lidem - hlasujícím, kteří si sborník zakoupili, se evidentně líbila a já proto musím být ticho.
Ale rýpnout si mohu.
Letošní vítězná, (tedy celkově, jinak byla druhá v kategorii nad třicet let), báseň "Jsi" Pavla France, která nakonec získala Bulu s ohledem na lepší průměr bodů na dílo své kategorie se nesla v podobném duchu, i když dle mého skrovného soudu byla o něco lepší, nebo alespoň mě řekla mnohem víc.
A tady je ještě odkaz na první ročník soutěže a jeho vítěznou báseň:
Letos
27. dubna 2007 se do Kutné Hory sjelo několik desítek poetů, aby byli svědky odhalení tajemství, které bylo před nimi skrýváno do posledního okamžiku.
Abyste byli trochu v obraze, probíhá to takhle:
Vyhlásí se soutěž, téma je na každém z vás. Můžete napsat milostnou báseň, ódu na práci, mrazivě hororové verše, báseň humornou, smutnou, zveršovat skutečný příběh... Můžete se vyřádit, jak chcete, samozřejmě v mezích slušnosti.
Vloni do soutěže došlo 91 básní od pětatřiceti autorů, ale v ročence Pár střípků 2006, kde se soutěž zobrazila, bylo otištěno na podkladě výběrčích jen 50 básní od 29 přispěvovatelů.
Kdo vybírá? Členové Vzdorospolku nikoliv, ti jsou pouhými zprostředkovateli! Výběrčí vzešli z odborných řad jmenovaných od institucí, co se poezií zabývají profesionálně, jakož i vítězové minulých kol.
Výsledky soutěže:
Kategorie nad třicet let:
1. pro malou účast autorů se první místo nevyhlašovalo
2. Jsi - Pavel Franc (Kutná Hora)
Hlavní sponzor letošního ročníku České Dráhy, a. s. věnoval autorovi dvoudenní vlakovou síťovou jízdenku 15+ na 2. třídu na víkend 26./27. května (580,- Kč).
Trofej na jeden rok předaly České dráhy, a. s. v zastoupení personálního ředitele Mojmíra Bakaláře - díky jejich podpoře může kulturně poetický počin pokračovat dál. Bez finanční podpory... nebylo by ničeho.
3. pro malou účast autorů se třetí místo nevyhlašovalo
Kategorie do třiceti let:
1. Poesie - Johanna Lee Fialová (Praha) Oceněna byla kilometrickou bankou 2000 (1400,- Kč) od Českých drah.
2. Barvy samoty - Robert Hladil, který získal od pořadatele Vzdorospolku krásný keramický čajový servis z ronovské dílny paní K. Vanišové, předala ho Martina Falvey z nakladatelství M E Z E R A, které ve svém "Rádci..." mj. šíří informace o tomto literárním projektu.
3. Pouze jedno - Jana Dvořáčková (Příbram). Město Kutná Hora v zastoupení místostarostou Václavem Vančurou jí obdarovalo pamětním stříbrným grošem a kutnohorské knihkupectví U Stříbrného groše předalo knižní dárky.
Jedna kniha byla ještě postoupena vylosované čtenářce Daniele Sršňové z Prahy. Všem umístěným básníkům a vylosované čtenářce věnovalo nakladatelství M E ZE R A po jedné ročence "Rádce pro začínající spisovatele, novináře a překladatele 2006/2007".
V průběhu slavnosti recitoval většinu děl ze Střípků oslovený znalec rétorského umění Milan Caha z Prahy. Bravurně se ujal této těžké role a při některých básních bylo požitkem naslouchat mu. Nezapomenutelně vytvořil duet s autorkou Lenkou Černou také z Prahy přednesem jejího díla O zakletém duchu, uvězněné pradLence a třech podivných úkolech. Kdyby je čtenáři slyšeli, na tisíc procent by nesvítila v tabulce hlasování ta smutná nula bodů pod tímto dílkem.
Hostem pořadatelů poetického klání ve Vlašském dvoře byl Stano Háber z Bratislavy - slovenský autor deseti publikací (např. mystický román Najvyšší a najnižší). Jeho knihy tam bylo možné pořídit i s podpisem a věnováním v závěru akce.
Z jeho vyprávění šel trochu strach. Vyprávěl o hrůzách války, o dětské statečnosti a smutných očích malých sirotků, jakož i o veselých věcech, které ho v té době provázely.
Na závěr:
Tak jako sláva kutnohorského dolování, věkové gotiky, baroku (dynamického, klasického, gotizujícího, selského, podnikatelského…), loňské sněhy… stalo se i letošní vyhlášení jedinečné soutěže tím, kam spějeme všichni - minulostí.
Přiznám se, že tento článek jsem z velké části nepsala já. Jen jsem poskládala pár střípků, které mi Jirka Bruthans, otec (to zní divně, spíše strůjce) celé soutěže, poslal na e-mail, za což mu děkuji - za tohle, i za krásné páteční odpoledne 27. 4. LP 2007.
Prameny:
Bula s "C" - Jan "Colega" Bill
Kutná Hora v obrazech - Jiří "Kolega" Bruthans
A pár mých postřehů...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama