Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice.

A.C. Clarke, Paul Preuss - Zlatý věk Venuše 1

3. srpna 2008 v 19:20 | Jana Dvořáčková |  Recenze
Linda byla odmalička chytré na nadané dítě. Toho si všimli její rodiče, když začali s projektem SPARTA. Šlo o zkratku, která znamenala Stanovení a rozvíjení zdrojů specifických nadání. Jednalo se o rozvíjení přirozené inteligence člověka. U malých dětí to funguje lépe, než u dospělých a Lindini rodiče zanedlouho získali grant na provoz menšího vzdělávacího ústavu, kde soustředili ještě několik takových chytrých dětí. Tyto děti se měly v budoucnu zařadit mezi ostatní a žít a pracovat na výsostných postech lidské společnosti.
Všechno by bývalo dopadlo dobře, kdyby Linda nezmizela a její rodiče nezemřeli při podivně vypadající nehodě. SPARTA byla rozpuštěna a její nadějní žáci se rozprchli do světa.
A Linda byla dlouho pokládána za mrtvou.

O několik let později se mladá žena na schůzce se svým psychiatrem snaží rozpomenout na minulost. Záblesky vzpomínek jsou místy tak jasné, ale většinou zapadají do temnoty poškozené paměti. Paměti, která je ale stále živá a ukrývá skutečné tajemství o tom,, kdo, nebo co Linda ve skutečnosti je. Poté, co zmizela, stala se něčím víc, než jen člověkem. Její vylepšené smysly, hbitější reakce, pozměněná stavba celého jejího těla, jsou velkým přínosem, zároveň vyvolávají bolestivé vzpomínky na vlastní zamlženou minulost, na to, že byla součástí projektu, který se už moc nepodobal tomu, co původně zamýšleli její rodiče.
Po nehodě v sanatoriu, která ve skutečnosti nehodou nebyla, Linda uteče. Utíká před minulostí, aby ji zároveň mohla lépe poznat. V tichu se svou vlastní samotou začíná žít jiný život. Ví, že aby zjistila pravdu, bude se muset dostat na místa, která jsou normálním lidem nepřístupná. Ví, že se dostane kamkoli bude chtít prostě proto, že jí to její schopnosti dovolují. Bude muset vsadit svůj život a za žádnou cenu neodhalit svou totožnost těm, kteří ji vytvořili. Bude se muset stát někým jiným. Částečně si vzpomíná, kdo jsou oni. A oni pátrají po tom, kdo je ona - Linda, která si teď ale říká Elen.

O dalších několik let později je jistá Elen Troyová, coby inspektorka Komise kosmické kontroly vyslána vyřešit nehodu kosmické lodi. Netuší ale, že se dozví i něco o sobě.
Star Queen je obyčejná loď, která má na Venuši dopravit náklad zboží. Jde o maličkosti: sazenice rostlin, poštu pro obyvatele Port Hesperu - stanice obíhající planetu, knihy a nejrůznější věci denní potřeby. Přinejmenším jedna kniha je ale zajímavá, avšak ještě zajímavější je studená válka, která zuří mezi dvěma korporacemi, které na Venuši těží nerosty. Pro jednu z nich veze star Queen náklad důlních robotů. Jenomže na Venuši se netěží jen nerosty, probíhá tam také studium minulosti, které započalo poté, co bylo v končinách rozžhaveného světa objeveno několik podivných artefaktů ukazujících na možný život na Venuši - život starý miliardu let, nicméně stále živý a vzbuzující pozornost celé soustavy.
Nebýt jednoho spiknutí, jedné knihy a nehody, která to všechno zkomplikuje, bývalo by se asi všechno bez problémů povedlo.
Jenomže loď je poškozena a poté, co náraz mikrometeoritu způsobí zničení kyslíkových nádrží, je posádka vystavena smrtelnému nebezpečí. Grant a McNeil se snaží přijít na způsob, jak přežít cestu k Port Hesperu, ale už chvíli po nehodě je jim jasné, že k cíli se dostane jen jeden z nich. Na palubě lodi se odehrává boj o přežití, a nemusím zdůrazňovat, že člověk dokáže přežít za jakýchkoli okolností, i za cenu pošpinění vlastního svědomí.
Elen je vyslána, aby celé té věci přišla na kloub.
A někdy v té době potkává jednoho z přátel z bývalé SPARTY.


První díl šestisvazkové ságy je napínavý příběh, který si chvílemi žije svým vlastním životem. Rozplétá uzlíky podivných událostí, aby na jejich místě mohly vzniknout další. Tajemství se vynořují nad osudem mladé ženy. A nad minulostí a budoucností celého lidstva.

Předlohou pro vznik prvního ze šesti románů byla povídka Mez pevnosti. Příběh lodi Star Queen a její posádky se v Napětí zlomu stal celou jednou kapitolou. Clarke ji napsal už v roce 1948. V prosinci 1949 se objevila v časopise Thrilling Wonder Stories. U nás vyšla v roce 1994 ve sbírce povídek pod názvem Hlídka (str.83).

Arthur C. Clarke, Paul Preuss
Zlatý věk Venuše 1 - Napětí zlomu
Vydal Baronet 1996
Překlad Vladimír Hanák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kehdkujcjhx kehdkujcjhx | E-mail | Web | 16. června 2009 v 12:29 | Reagovat

AvCeoW  <a href="http://rwdlmkxtwfds.com/">rwdlmkxtwfds</a>, [url=http://ibxhqndcyqzo.com/]ibxhqndcyqzo[/url], [link=http://aefkksatgicg.com/]aefkksatgicg[/link], http://nnjukjaxzofe.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama