Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice.

A.C. Clarke, Paul Preuss - Zlatý věk Venuše 2

3. srpna 2008 v 19:22 | Jana Dvořáčková |  Recenze

Archeologické nálezy z Venuše - důkazy o tom, že život kdysi neexistoval jen na Zemi, předcházel jistý objev podivného lesklého artefaktu - zrcadla z Marsu. Stalo e to deset let před událostmi, kterými končí první díl Zlatého věku Venuše. Ten objev učinil jeden z dělníků, který ale následně zemřel při nehodě vrtné soupravy, takže se na jeho objev přišlo náhodně. Později vznikla teorie o jisté kultuře X, která v dávných dobách obývala Sluneční soustavu. Až do doby, než se objevily artefakty z Venuše, to nevzbuzovalo až takový zájem.
Blake Renfield byl jediným člověkem, kterého kdy Elen považovala za přítele. A byl také prvním, který ji po letech objevil a odhalil její novou identitu. Poprvé se setkali na Zemi. Elen se tehdy ale šikovně ztratila a zamířila na Port Hesperus, kde měla řešit nehodu Star Queen. Blake ji tam následoval z více důvodů. Jenomže než si mohli cokoli objasnit, Elen dostala nový úkol a Blake zamířil zpět na Zemi. Jejich cesty se tady zdánlivě rozbíhají, ale události, které mají nastat, je svým způsobem stále nutí se setkávat.

Hned na začátku druhého ze šesti příběhů, se Elen Troyová, která je jedním z devíti lidí, kteří kdy přistáli na povrchu Venuše, pouští do záchranné akce. Vědci, kteří se zdržovali na povrchu druhé planety, se dostali do potíží a ona je v tu chvíli jediná, která jim může pomoci. Následuje poutavý popis záchranné operace, okořeněný nevábnými popisy osudů lidí v případě, že by se záchrany nedočkali.
Krátce předtím, dostane Elen od Blakea zašifrovaný vzkaz, v němž ji nabádá, aby sledovala jeho zdánlivě nezjistitelnou stopu. Jenomže jejich honička na kočku a myš musí chvíli počkat.

Blake není fyzicky pozměněn jako Elen. Je to jen chytrý mladý muž se zájmem o historii a několika zvláštními nadáními pro některé vědy. Je trpělivý, učenlivý a připadá mu, že vše, co by měl v životě dělat, nemělo by postrádat jistou dávku logiky. Protože vše se dá pečlivě naplánovat. A ne vždy se vyplácí spěchat.
Blake se dozvídá o jedné organizaci, která původně sponzorovala některé jeho spolužáky ve SPARTĚ. Jejich skutečné úmysly zůstávají skryty pod rouškou tajemství. Aby byla tajemství odhalena, musí se Blake stát členem takové skupiny. Naverbují ho v Paříži. Všimnou si zdánlivě nenápadného muže, který ale ví, jakým způsobem upoutat pozornost takových lidí. Dostává se do skupiny disciplinovaných jedinců, kteří jsou schopni vytěžit z jeho nadání maximum. Blake se brzy začlení do života komunity a věnuje se studiu historie - věci, která ho zajímá, a která by mu měla pomoci dozvědět se víc o všem co se děje kolem něj.

Mezitím Elen jde po stopě Blakeova vzkazu, který ji zavede až do jeho opuštěného bytu, v němž už ale krátce před ní někdo něco hledal. Blake má před ní několik dní náskok, a ne proto, že by sám chtěl. Jenomže plány obou hrdinů se opět změní, když je Elen povolána na Měsíc, aby vyšetřila podivnou nehodu.

Zdánlivě to vypadá, že příběh brzy skončí. Jenomže na Měsíci, jakoby vše teprve začínalo. Nehoda jedné z kabin elektromagnetického katapultu, který lidi dopravuje k Zemi, je nehodou jen zdánlivě. Seznam pasažérů a přidělených kabin se nemění, takže se nabízí otázka, kdo chtěl asi smrt Cliffa Leylanda - obyčejného inženýra, otce od rodiny a možného pašeráka drog, které jsou na Měsíci oblíbené. A nedostupné.
Vynořují se otázky nad původem mladé astronomky Katariny, nebo také Catherine, to podle toho, kde se zrovna nachází a co má za úkol.
A také začínáme tušit důvody, kvůli kterým stojí zato zabíjet. Jedním z nich je třeba fanatická posedlost sekty, jejímž byl Blake členem. Jejich víra v návrat Proroků je tak silná, že dokáží zabíjet. A nebo zasáhnout do života malé Lindy, aby ji přetvořili k obrazu, z něhož se zatím vynořují jen střípky.
Mezitím jsou antény radioteleskopů na Odvrácené straně nasměrovány do souhvězdí Jižního kříže, odkud mají Prorokové přijít.

Zlatý věk Venuše 2 - Malstrom
Arthur C. Clarke, Paul Peruss
Vydal Baronet 1996
Překlad Vladimír Hanák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama