Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice.

Duben 2009

Na břehu řeky

22. dubna 2009 v 15:47 | Jana Dvořáčková |  Publikováno

Tak tahle povídka se vůbec, ale ani náhodou na břehu řeky neodehrává. Není v ní v podstatě jediná kapka vody. Osudy mých dvou, respektive tří hrdinů, jsem šoupla do pouště.

Představte si dusno, na nebi ani mráček, písek kam až oko dohlédne a po stínu ani památky. Smrt dehydratací si představit nedovedu. Tedy dovedu, protože já umírám, když denně nevypiju minimálně tři litry vody (většinou s čajem). Asi proto, že představa takového konce je velmi ošklivá, bavilo mne trápit hrdiny příběhu. Ale jen trošičku.

Inspirací mi byla stejnojmenná báseň, kterou jsem napsala zhruba před dvěma lety a do podoby povídky rozvedla. Báseň je součástí textu a působí jako pomyslná dělící čára v ději. Říkejte tomu třeba "břeh řeky," který je třeba překonat, aby cesta mohla pokračovat.
Povídka se umístila na třetím místě v kategorii "fantasy" v soutěži O loutnu barda Marigolda a vyšla ve sborníku Stíny snů.

Telepatka

22. dubna 2009 v 15:08 | Jana Dvořáčková |  Publikováno

V březnovém čísle časopisu Ikarie/XB1 vyšla Telepatka, povídka k jejímuž napsání, jak už to tak občas bývá, mne inspirovala jiná povídka vyšlá v Ikarii.

Výsledky Ikara mne zarazily, neboť jsem to nečekala. Vlastně začínám mít dojem, že povídky, k nimž si vypěstuji přílišnou až takovou tu mateřskou náklonost prostě nikdy nikde nevyjdou. Telepatku, která vypráví o tom, kterak zákeřná lodní umělá inteligence k vědomí přišla, jsem brala s rezervou, humorem a hlavně jsem ji dopisovala v poslední možný den odeslání do soutěže... Risk se vyplatil. Zkusím to znovu.

V roce 2009 si přečtete ještě tyto české povídky.

Robert Fabian - Planeta mezi dvěma slunci

4. dubna 2009 v 17:22 | Jana Dvořáčková |  Recenze

Vesmír je nebezpečné místo. Není snadné v něm přežít. A někdy je těžké i zemřít.
Vězeňská transportní loď SFPS Tecora se zřítí v nehostinné poušti žhavé planety mezi dvěma slunci. Ze stovek lidí se zachrání osm trosečníků. Pětice trestanců, jeden dozorce a dva civilisté. Nemají se zrovna v lásce. Ale jestli chtějí přežít, musí se naučit spolupracovat. Není to snadné. A kolem vraku Tecory se nehybnou pouští plíží neznámé nebezpečí. Pod hvězdami číhá smrt...


Je to čistokrevná sci-fi, stejně drsná jako klima neznámé planety, na které se odehrává.
(anotace)

Příběh se odehrává v osmnácti dnech, ale nemyslete si že den má čtyřiadvacet hodin, a ne vždy je bezpečné a přirozené v noci spát a přes den bdít. Někdy je totiž lepší sledovat hvězdy a držet hlídky. A také není docela od věci občas i přes den zalézt do útrob lodě, například proto, že venku se dějí věci, které by člověk - i třeba trestanec odsouzený na smrt, neměl zažít.

Rozpálené modré slunce, které nemilosrdně praží do všeho, co se nachází na vyschlém pustém světě bez přirozených stínů, slibuje bezpečí jen z počátku. Ve vraku Tecory začíná hnít bezmála tři sta těl, a kdyby nemuseli, přeživší trosečníci by se dovnitř dobrovolně jistě nevydávali. Jenomže po přistání, i několik dní poté, vyskytne se pár příležitostí, kdy je potřeba klid mrtvých ještě na chvíli přerušit. Otázkou je, jestli se úlohy neobrátí a mrtví naopak nebudou rušit klid živých…

Klasické problémy s jídlem, vodou, nevolností po náhlém a předčasném rozmrazení, několika zraněními, která je nutno ošetřit a nadějí na spojení s vnějším vesmírem, zaujímají v myslích přeživších přední místo. Mezi trestanci vznikají skupinky, do nichž se celkem bez problémů zařadí i oba civilisté a z počátku nenáviděný dozorce. Začínají se projevovat charaktery jednotlivých lidí, a když je čirou náhodou odhalena minulost každého z nich, na řadu přichází ostražitost a nutkavá potřeba vlastnit zbraň.

Bývalý voják, nájemný vrah, vesmírný pirát, zlodějíček a sadista, civilisté možná bez prohřešků a dozorce zpočátku bez znalostí, stanou se součástí zdánlivě mrtvého světa tak lehce, jak pozvolna přichází soumrak. Ten doprovází svit červeného trpaslíka - umírající hvězdy, která je strážcem noci nad umírajícím světem.

Planeta, na kterou měla Tecora původně namířeno, jen další pustý svět, z něhož se nedá uprchnout, je pro některé najednou přijatelnější, přestože podmínky na ní jsou zcela opačné. Naděje na přežití se zdá být možná lepší ve vězení, přesto se vyskytne několik okamžiků, kdy je skupina ráda, že pád své lodě přežila a nachází se právě tam, kde se nachází.

Na obzoru, kam až oči dohlédnou, se táhne pustina, sem tam přerušovaná skalními vyvýšeninami, tmavými zlomy a čímsi, co skupinu donutí k dlouhé pouti spálenou zemí. A na cestě může číhat cokoli.
Vzduchem se nese pach krve. Nepřirozené zvuky děsí zdánlivě otrlé trosečníky, kteří i ve spánku vnímají spoušť odjištěné zbraně.

Na chodbách Tecory, kde se vypasení bílí červi krmí tím, co kdysi bývalo lidským tělem, stejně jako v ostatních lodích, je tma a zdánlivé ticho. A stíny, které by nezaplašila ani hvězda, jež je pánem na bezmračné obloze, začínají ožívat.

Než zemře první, trvá to dlouho. Ale někdo začít musí.

Příběh má spád, čte se rychle a čtenář zapomene i na běžné tělesné potřeby, jen aby mu něco neuniklo. Chvílemi si připadá jako jeden z trosečníků. A i jeho den už nemá čtyřiadvacet hodin. Ze snů ho budí duchové tmavých chodeb a přítomnost mrtvých. Z pachu rozkladu je mu špatně a nemá klid, dokud nedojde na konec. Na druhou stranu se vyloženě vyžívá v tom, co mu autor předložil a to vyváží pocity, které ruší noční snění.

Asi málokterý současný český autor se dočkal druhého vydání svého románu. Planeta mezi dvěma slunci to dokázala. A z mého pohledu se není čemu divit.

Robert Fabian - Planeta mezi dvěma slunci
Obálka David Spáčil, Cabinet
Sazba Michael Bronec
Vydalo nakladatelství Straky na vrbě jako svou 65 publikaci, svazek 21. edice Česká fantastika
Vytiskla Tiskárna Havlíčkův Brod, a.s.
Vydání druhé, Praha 2005
Náklad 1500 ks
Cena 225 Kč