Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice

Arthur C. Clarke, Paul Preuss - Zlatý věk Venuše 3

28. prosince 2010 v 17:36 | Jana Dvořáčková |  Recenze
Arthura C. Clarka známe především jako autora světově proslulého díla 2001 Vesmírná odysea a cyklu o záhadné kosmické lodi jménem Ráma.
Smrt na Fobosu, třetí díl šestisvazkové edice Zlatý věk Venuše, volně propojené postavou tajné agentky Sparty, vznikl na základě Clarkovy povídky, která vyšla v češtině pod názvem Střílejte veverky.

Ono tajemné zrcadlo z Marsu, které bylo hlavním hrdinou dílu minulého, se ztratilo v překladu, z něhož vylezlo jako Marťanská plaketa - starodávný artefakt přinášející důkazy o tom, že dávno před lidstvem, životem na Zemi, jak ho známe, žila ve Sluneční soustavě kultura, kterou moderní doba pojmenovala jako Kulturu X. Plaketa je z materiálů, o nichž současní vědci téměř nic netuší. Je lehká, lesklá, ne moc velká a tajemná.

Na začátku třetího dílu si celkem pokojně odpočívá ve vitríně muzea na Marsu. Je sledována množstvím elektronických očí, hlídači dělají svá pravidelná noční kolečka, všude je klid. Přesto je začátek třetího příběhu poznamenán krví, a to hned dvou lidí najednou, Krádež artefaktu pak rozjede pátrání a otázky kdo, co a proč nedají Elen Troyové ani na chvíli pokoj. Naštěstí ona moc odpočinku nepotřebuje. Elen, nebo také Linda, jak se jmenovala, když byla ještě úplně obyčejným děvčetem, je výsledkem lékařského experimentu. O jejích schopnostech, zbystřených smyslech, díky nimž je schopna nalézt souvislosti ve věcech zdánlivě nesouvisejících ví ve Sluneční soustavě jen hrstka lidí. Většina z nich je ale šeredně zákeřná a smrtelně nebezpečná, a to nejen pro ni. Vzniku Lindiny nové osobnosti totiž předcházela vražda jejích rodičů, zběsilý útěk z domu, který by i celkem klidně mohla považovat za domov a celoživotní pronásledování lidmi, kteří o ní vědí věci, které nezná ani ona sama.

Takzvaní Prorokové svobodného ducha by se klidně mohli považovat za sektu. Skupinka lidí očekává v blízké budoucnosti kontakt s místem vzdáleným ve vesmíru, potřebuje plaketu a také smrt každého, kdo o ní něco ví, tedy všech, kdo ji kdy zkoumali, vytvářeli všelijaké teorie, zajímali se o ni z hlediska čistě vědeckého.

Takže po vraždách vědce Morlanda, obtloustlého nesympatického, věčně nabroušeného výzkumníka a radního China, protivného, věčnými, pochopitelnými starostmi o město zaneprázdněného muže středního věku, je Elen jednou z mála, která by byla schopna tajemství artefaktu odhalit. Před ní teď ale stojí ještě další věc, a sice vyšetřování vražd, do kterého se pustí se zápalem, jenž má vyplašit případné podezřelé. Jednou z nich je Chinova milenka, dalším, možná Elenin přítel z dětství.

Děti z projektu SPARTA, který je stvořil, se rozutekly po světě. Jejich setkání a případné rozpoznání mezi sebou, jsou veřejnosti utajena. Takže když potká Khalida Sayeda, má možná podvědomou radost z toho, že vidí známou tvář, avšak zbystřené smysly radí opatrnost, zejména pokud ji tento přítel "vyláká" na vyhlídkový let pod rudým nebem.

I ona se nakonec dostane na seznam nežádoucích svědků a při nehodě v martské pustině skoro zemře. Ačkoli nespoléhá na záchranu a v každé šílené situaci je celkem jistě připravena ji ve jménu vlastního přežití jakkoli vyřešit, je pokaždé šťastnější, když se na blízku objeví někdo, kdo ji pro změnu zabít nechce. Na Marsu je v tu dobu, ne náhodou, opět její dávný přítel Blake Renfield, který v přestrojení pátrá pro ni, i na vlastní pěst po původci spiknutí, jež ona vyšetřuje oficiálně. Protože pomocník v podsvětí se hodí vždycky.

Jsme svědky honiček a bojů, podíváme se na Fobos, kde je třeba se neustále ohlížet, protože krom Marsu tiše si visícího na věčně černém nebi, tam může číhat i dobře připravený nepřítel.

A ke konci zjistíme, že i když jsou zásadní otázky zodpovězeny, klademe si další, na které doufáme, nalezneme odpovědi v budoucnu.
Elen opět dojde na pokraj svých sil, a tady téměř doslova, když jí nehoda z plání způsobí přetrvávající zdravotní problémy, které ke konci bohužel vyžadují pomoc od těch, od nichž se celkem obezřetně drží stranou.

Arthur C. Clarke, Paul Preuss - Zlatý věk Venuše 3 - Smrt na Fobosu
Vydalo nakladatelství Baronet v roce 1997
Překlad Vladimír Hanák
Přebal a vazba Valentino Sami a Baronet
Vytiskla Severografie Most
ISBN 80-7214-006-X
Cena 139 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama