Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice

Greg Bear - Boží výheň

1. července 2012 v 14:10 | Jana Dvořáčková |  Recenze
Myslíte, že jsou emzáci hodní? Jste vedle.
Nebo si myslíte, že jen tak přijdou a sežerou nás? Omyl. Bude to horší. Ještě si z nás přitom parádně vystřelí.
Zkáza Země je působivá podívaná, kterou si prostě emůžete nechat ujít. Dívejte se z první řady a dívejte se pozorně, protože potom už nebude nic ke koukání... (anotace).
***
Chtěl bych slyšet ten zvuk, až pukne zemská kůra, pomyslí si Walt Samshow a své poslední minuty života stráví na moři, na své lodi, zrovna ve chvíli, kdy to začne. Jako jeden z mála lidí si uvědomí, co se děje. A že není úniku. Vlny se zvednou, moře rozláme jeho loď a zabije všechny na palubě. Vzhledem k tomu co přijde je to velmi milosrdná smrt.

Artur Gordon, jehož koníčkem je astronomie si zrovna užívá chvilek se svou rodinou, když mu zavolá starý přítel. Podivná zpráva o náhlém zmizení Jupiterova měsíce Europy Artura zarazí. Následná tisková konference nic neobjasní a média přinášejí jen obyčejné a všední zprávy. Americká vláda ale vytvoří jistou pracovní skupinu, jejíž je Artur členem a která se docela podrobně zabývá událostmi, které by zatím měly zůstat utajeny.

Krátce nato najdou tři geologové v pustině skalní útvar, který tam nepatří. Zpočátku si to nedovedou vysvětlit, ale když pak naleznou tvora, který sice vypadá jako "něco ze Země," ale zároveň tím není, začnou se jejich životy odvíjet nečekaným směrem. Tvora naloží do auta a odvezou do malého městečka. Následně jsou oni, prodavačka z obchodu, odkud volali o pomoc a podivný návštěvník odvezeni na nedalekou vojenskou základnu, kde jsou všichni na dlouhé týdny zavřeni v karanténě.

Ukáže se, že tvor je opravdu návštěvníkem z kosmu a je ochoten se s lidmi bavit a dokonce jim pomoci.
Znepokojivé je varování, které přináší - jeho svět byl zničen dobyvateli, kteří se blíží k Zemi. Nic je nezastaví a evakuace není možná.

Jeho příběh poněkud ozvláštní další blízké setkání. V Austrálii přistane kosmická loď, z níž vystoupí tři umělé formy života a spousta teorií o tom, co se děje, je na světě. Jsou právě ony umělé bytosti těmi dobyvateli, nebo je to všechno nakonec úplně jinak? A co prostí lidé? Věří, že jsou v nebezpečí? Někteří ano a my sledujeme jejich osudy s napětím, protože doufáme, stejně jako oni, že se stane zázrak a pochmurná předpověď se nenaplní.

Zatímco Australané svůj objev světu netají, Američané ano, takže o nálezu podivné hory a tvora dlouho nikdo neví. Ukáže se, že to byl celkem prozíravý krok, nicméně v konečném důsledku zcela vyšumí a vzájemná interakce obou událostí čtenáře docela překvapí.

Tvor z pouště přinesl zvěsti o zničení Země, které nastane, a lidí s tím nic neudělají. Na nebi se objevují podivná světla, napětí mezi některými lidmi roste, zatímco jiné nechává přistání mimozemšťanů chladnými. Možná proto, že přeci jen existuje naděje.
A události se odvíjejí pouze jedním směrem.

I když hned od začátku víte, jak příběh dopadne - Země bude zničena a nikdo s tím nic nesvede, může se na chvíli zdát, že má cenu věřit na zázraky. Těžko popisovat děj tak, abych neodhalila propletenost událostí, které leckteré lidi vedly k jisté smrti. A mnohé další právě možná k jistému řešení, které by mělo Lidstvo posunout někam dál.
Samotné zničení Země doprovází dost efektní popisy téhle jedinečné události a propletenec příběhů, které se chýlí ke konci. Trojice geologů se rozloučí a společně se už nikdy nesejdou. Miliony lidí si plní svá poslední přání a dva z hlavních hrdinů tráví své poslední chvíle v krajině Yosemitského národního parku, kde si mimo jiné najdou přítelkyně pro chvíle před koncem - další na svých cestách osamělé duše, které nechtějí být sami, ačkoli už na tom vlastně nezáleží.

A někde v bezpečné vzdálenosti od Země, sleduje malá skupina lidí průběh událostí zničení světa. Dívají se pozorně a pamatují si vše, protože pro budoucnost bude dobré si ty události vybavit.
Pro budoucnost, kterou někteří zasvětí pomstě.

Autor má co říct a čtenář má nad čím přemýšlet. Mám dojem, že rozvádět poněkud stručný popis dobrého příběhu dál nemá cenu. Jen málokteré knihy ve vás vyvolají pocity beznaděje, deprese a smutku. A je vám tak dál i, když příběh skončí, knihu odložíte a uvědomíte si, že jste v bezpečí.
Jenomže… co když nejste?

Greg Bear - Boží výheň
Vydalo nakladatelství Triton v roce 2004
Přeložila Jana Rečková
Počet stran 476
ISBN 80-7254-480-2
Cena 220 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama